STRUČNÁ PRAVIDLA BADMINTONU

 • Badminton se hraje na sety do 21 bodů, hráč musí vyhrát aspoň o 2 body.
 • O podání se na začátku hry losuje, poté podává vždy ten hráč, který vyhrál výměnu, v následujícím setu podává hráč, který vyhrál předchozí set.
 • Ve čtyřhře to platí obdobně, podává vždy strana, která vyhrála předchozí výměnu, přičemž na podání zůstává stále stejný hráč. Teprve když strana ztratí podání a poté ho znovu získá, jde podávat druhý z hráčů.
 • Podávat se musí spodem. Při podání musí podávající i přijímající hráč stát ve svých polích pro podání.
 • Podává se křížem, při sudém počtu bodů podávajícího hráče z pravého pole, při lichém počtu z levého.
 • Podání při dvouhře může dopadat až k zadní čáře (hraje se na “dlouhé a úzké” hřiště), při čtyřhře musí dopadnout před bližší zadní čáru, ale pole je rozšířeno až k vnější boční čáře (podává se na “krátké a široké” hřiště). V průběhu výměny platí i ve čtyřhře vnější zadní čára (“dlouhé a široké” hřiště).
 • Zkažené podání znamená ztrátu bodu. (Nehraje se na druhé podání).
 • Míček může v průběhu výměny ve čtyřhře odehrát kterýkoli z hráčů. (Stejně jako v tenise, hráči se nestřídají jako v ping-pongu).
 • Hrajte fér!

PRAVIDLA BADMINTONU – PODROBNĚ

ÚVOD – CHCETE BÝT V KONDICI? HRAJTE BADMINTON…

Badminton je raketový sport, který se hraje na obdélném hřišti přes síť. To kdybyste náhodou nevěděli.

Badminton je jedním z nejrychlejších raketových sportů. Profesionální hráči musí mít postřeh, rychlost a výbornou kondici. Rychlost míčku může přesáhnout i 400 kilometrů za hodinu. Hra je odvozena z indické hry poona, kterou v polovině 19. století na Britských ostrovech zpopularizoval vévoda z Beaufortu v Badminton House, od nějž má hra své jméno. Dnes je pátým nejrozšířenějším sportem světa. Jeho výhodou je, že si ho může zahrát v podstatě každý – na rozdíl třeba od tenisu, u nějž bez zvládnutí základní techniky nelze seriózně hrát, nebo od squashe, který zase vyžaduje určitou sílu v paži, aby se míček vůbec udržel ve hře. Je to také sport vhodný na hubnutí, protože se při něm spálí tisíce kalorií. Fyzickou náročností u rekreačních hráčů je badminton ekvivalentní běhu nebo plavání – záleží na intenzitě výkonu.

HŘIŠTĚ

hřiště čtyřhra

Hřiště na badminton tvoří obdélník o rozměrech 13,40×5,18 m pro dvouhru a 13,40×6,10 m pro čtyřhru, rozdělený uprostřed sítí o výšce 155 cm. Vnější postranní čáry platí pro čtyřhru a vnitřní pro dvouhru; zadní čára je společná. Uvnitř obou stran hřiště jsou pole pro podání, vyznačená vpředu čarou vzdálenou 1,98 m od sítě a rozdělená středovou čarou na pravé a levé pole. Postranní čáry pro podání jsou shodné s příslušným hřištěm pro dvouhru nebo čtyřhru. Zadní čára hřiště je současně zadní čarou podacích polí pro dvouhru, kdežto pro čtyřhru jsou podací pole vzadu zkrácena o 76 cm. Prostor kolem kurtu není v českých pravidlech přesně stanoven, doporučuje se alespoň 0,5 metru mezi kurty a 2 metry za kurtem. Výška stropu musí být minimálně 6 metrů.

RAKETY

Badminton se hraje lehkou raketou o hmotnosti mezi 70 a 100 gramy. Rakety pro amatérské hráče bývají o něco těžší než rakety profesionálů. Také napětí strun bývá pro amatérské hráče měkčí, protože tvrdší výplet vyžaduje lepší kontrolu rakety. Vyrobeny jsou z kovových slitin, dřevěné rakety už se dnes nevyrábějí, protože jsou příliš těžké.

MÍČKY

Aerodynamický tvar badmintonového míčku způsobuje, že se ihned po odehrání otočí korkem dopředu a v této pozici zůstává až do dopadnutí na zem. Míčky mohou být péřové nebo plastové, přičemž mají odlišné letové vlastnosti. Péřový míček letí zpočátku rychleji, ale také rychleji brzdí. Odehrávající musí mít větší švih a přijímající zase rychlejší nohy, ale potom má relativně více času na zpracování.
V našich podmínkách amatérští hráči obvykle hrají s plastovými míčky. Péřové míčky jsou sice přibližně stejně nákladné, ale daleko rychleji se opotřebují.
Plastové míčky se vyrábějí ve dvou barvách košíčku (žlutá a bílá) a ve třech tvrdostech-rychlostech, které lze rozlišit podle barevného pruhu kolem korku (zelené – pomalé, modré – střední, červené – rychlé). Na rozdíl od např. squashe neplatí, že čím lepší hráč, tím pomalejší „barvu“ míčku si má vybrat. V badmintonu se míčky vybírají podle konkrétních podmínek, protože letové vlastnosti výrazně ovlivňuje vlhkost vzduchu, teplota v hale i značka míčku. Na oficiálních turnajích se rychlost míčku testuje. Právě kvůli tomu jsou v zadní části kurtu na čáře ty divné výstupky – při testu se míček odpálí plnou silou spodním obloukem na zadní čáře a pokud dopadne na protější polovině kurtu mezi tyto značky, pak má správnou rychlost.

BOTY

Na badminton se vyrábějí speciální boty, nicméně s tím si jistě poradíte sami. Z našeho pohledu můžete mít klidně cvičky nebo ploutve, ale hlavně se světlou a čistou podrážkou bez kamínků.

HRA

Cílem hry je umístit míč přes síť do pole tak, aby jej soupeř nezasáhl nebo se dotkl těla či oděvu soupeře. O chybu tedy jde tehdy, pokud míč spadne mimo pole soupeře, do sítě nebo se dotkne stropu. Situace, kdy se míček dotkne sítě a skončí na straně soupeře („prase“), je v badmintonu povolena (i při podání). Míč, který dopadl na čáru, se hodnotí jako dobrý.
Při rozhodování, zda šlo o aut, nebo dobrý míč, je rozhodující korek – pokud tedy míček košíčkem zavadí o čáru, ale korek je celým objemem mimo hrací pole, míček se hodnotí jako aut. Ve sporných momentech je lepší zahrát nový míč. Nebo si dát přes držku. 😉
Hráč, který vyhrál výměnu, získává bod. Set se hraje do 21 bodů, přičemž hráč musí vyhrát alespoň o 2 body. Pokračuje se ovšem maximálně do shody 29–29, následuje rozhodující výměna, set vyhrává hráč, který dosáhne 30. bodu.

PODÁNÍ

Hra se zahajuje podáním na začátku setu a po každé výměně. O podání se na začátku hry losuje; ve druhém či třetím setu zahajuje podáním ten, kdo vyhrál předchozí set, a strany se mění.
Badmintonisti obvykle používají specifický způsob losování, při němž odehrají míček proti síti a když dopadne na zem, losování vyhrává hráč, na jehož polovinu ukazuje hlavička míčku. Hráč, který vyhrál losování, si může zvolit, zda chce podávat, nebo přijímat, anebo si vybere stranu; soupeř si posléze volí zbývající volbu.

STŘÍDÁNÍ NA PODÁNÍ

Ve dvouhře i čtyřhře podává vždy hráč té strany, která vyhrála předchozí výměnu. Při sudém počtu bodů (nebo 0) se podává z pravé strany kurtu, při lichém z levé. Podává se vždy křížem do protější strany kurtu. Podání ve dvouhře smí letět až k zadní čáře kurtu, ale jen k první postranní čáře (hraje se na „úzké a dlouhé hřiště“), ve čtyřhře smí letět pouze k první zadní čáře, ale až k druhé postranní („krátké a široké hřiště“).

Ve čtyřhře hráči přijímající strany zůstávají ve stejných podávacích polích; pokud získá bod podávající strana, podává stále tentýž hráč a vymění si pole se spoluhráčem. Pokud získá bod přijímající strana, hráči se nemění. Na začátku setu si mohou hráči vybrat, kdo bude první podávající a první přijímající. Spoluhráči mohou zaujmout jakoukoliv pozici, která nebrání ve výhledu podávajícímu nebo přijímajícímu hráči. Během výměny se hráči při čtyřhře nemusí pravidelně střídat (jako je tomu např. v ping-pongu), nýbrž míček může odehrát kterýkoli hráč (jako např. v tenise).

TECHNIKA PODÁNÍ

Základní pravidlo zní, že podávat se musí spodem. Spodní podání znamená, že hřídel rakety musí v okamžiku úderu směřovat dolů a míček musí být v okamžiku úderu pod pasem. Za pas je považováno poslední žebro.

Další pravidla pro podání:

 • Podávající i přijímající musí stát uvnitř svých polí pro podání, nesmějí stát na čáře a v okamžiku úderu musí stát oběma chodidly na zemi.
 • Podávající musí raketou trefit nejdříve hlavičku míčku (nesmí podávat „přes peří“).
 • Od zahájení úderu se musí raketa pohybovat směrem dopředu (podávající nesmí při podání naznačovat údery, trefovat míček nadvakrát apod.).
 • Chybou je i případ, kdy podávající míček zcela mine.
 • Přijímající nesmí vyrazit dříve, než je odehrán míček.
 • Míček si podávající může nadhodit nebo jej hrát z ruky.
 • Podání rámem rakety je přípustné.
 • Chybou není ani „prasátko“, tedy když míček zavadí při podání o síť.
 • Při čtyřhře je chybou, pokud míček zahraje druhý hráč přijímající strany (ten, který není na příjmu).

Pravidla badmintonu se v nedávných letech několikrát změnila, takže pokud někdo delší dobu nehrál, může být z výše uvedeného poněkud zmatený. Neplatí například už pravidlo ztrátování, takže každá výměna znamená bod pro jednoho ze soupeřů. Ani ve čtyřhře už neplatí pravidlo druhého podání – zkažený servis znamená bod pro soupeře.

VÝMĚNA

Hráč vyhrává výměnu a získává bod, pokud soupeř:

 • neodehraje míček.
 • odehraje míček do autu, do sítě nebo pod sítí.
 • odehraje míček do stropu nebo stěny.
 • dotkne se míčku částí těla nebo oděvem.
 • zahraje míček dvakrát.
 • zastaví míček na raketě a „hodí“.
 • dotkne se tělem, oděvem nebo raketou sítě. Hráč se smí dotknout sítě pouze v okamžiku, kdy už míček leží na zemi. Hráč smí přesáhnout na soupeřovu polovinu pod sítí, pokud tím nepřekáží soupeři.
 • odehraje míček na soupeřově polovině kurtu. Hráč smí přesáhnout raketou přes síť jedině švihem po odehrání míčku, pokud tím nepřekáží soupeři.
 • blokuje úder odehraný nad úrovní sítě nastavenou raketou v bezprostřední blízkosti sítě. Jde o jednu ze situací, které musí posuzovat rozhodčí – konkrétně lze těžko posoudit, co je to „bezprostřední blízkost.“ Pokud hráč vybere míček pod úrovní sítě, může ho soupeř blokovat i v blízkosti sítě, ale nesmí přesáhnout na druhou polovinu kurtu a nesmí překážet hráči v dotažení úderu.
 • úmyslně rozptyluje soupeře pokřikem, gesty a nesportovním chováním. Údery míčkem na tělo se v badmintonu (narozdíl např. od tenisu) nepovažují za nesportovní chování, ale i tak je lépe se při zasažení soupeře omluvit.
 • zdržuje hru dlouhými prodlevami mezi výměnami. Pokud chcete jet důsledně podle pravidel, pak přestávka mezi výměnami by neměla přesáhnout několik vteřin, hra musí být plynulá. V okamžiku, kdy jeden z hráčů dosáhne 11 bodů, následuje přestávka 1 minutu. Přestávka mezi sety trvá 2 minuty.

NOVÝ MÍČ

Nový míč se hraje obvykle v těchto případech:

 • Nelze rozhodnout, jestli byl míček dobrý, nebo v autu.
 • Míček se během výměny rozpadne na více kusů nebo se výrazně poškodí.
 • Míček pod stropem zavadí o neodstranitelnou překážku.
 • Podávající zahájí výměnu dříve, než je přijímající připraven.
 • Míček se po přechodu nad sítí zachytí do sítě. Toto neplatí při podání. Ale normálním lidem se to stejně nestává.
Facebook komentáře