Většina z nás čeká, až výplet v raketě úplně praskne opotřebením, a to je velká chyba. Obvykle přehlížíme první náznaky pro výměnu výpletu a to je tzv. třepení. Objevuje se v místě výpletu, kde nejčastěji hrajete údery. I díky tomu můžete poznat, zda hrajete nejčastěji středem rakety nebo v horní či dolní částí.

Výplet ztrácí postupně během hraní své napětí, a to již během první hodiny hry. Je proto chybou si myslet, že pokud mi výplet nepraskl, tak je v pořádku. Častou chybou je i to, že si koupíme raketu s původním, obvykle s velice silným a nevhodným výpletem a ten se nám rozjíždí a vůbec nedrží tvar. Pružnost těchto výpletů je nulová, ale my máme pocit, že je to v pořádku, protože výplet zatím nepraskl a drží. Často se tak nadřeme, míčky nelítají, jak bychom chtěli a ochuzujeme se tak o radost ze hry.

Výplet v raketách opravdu pracuje při každém úderu. Tím, že je výplet napnutý na relativně vysokou hodnotu (8–14 kg), tak je defacto podvtrvalým napětím od vypletení až po prasknutí, tj. celou jeho dobu životnosti. U kvalitních výpletů výrobci uvádí i odolnost proti chladu, protože výplety trpí díky teplotním výkyvům.

Jenže kdy je ta správná doba si raketu nechat přeplést?

Naše rada, která vychází ze zkušenosti ve vyplétacím servisu a i z roků hraní na kurtech zní:

Pro rekreačního hráče, který chodí cca 1 hodinu týdně – doporučujeme přeplést raketu každý půl rok. Důvodem je to, že výplet ztratí svou elasticitu tím, jak je dlouho napnut v rámu. I když není tak často hraný, již Vám tolik nepomůže s údery a postupně musí hráč přidávat větší sílu do každého odehraného míčku.

Pro pravidelně hrající hráče (2x týdně) – je dobré přeplést raketu cca po 3 měsících. Sami pak poznáte velký rozdíl s nově přepletenou raketou oproti ohranému výpletu.

Kluboví a závodní hráči, kteří mají 3 a více tréninků týdně – většinou sami poznají, kdy si mají nechat přeplést raketu. Struny jsou častokrát v místě úderové plochy rakety otřepené, zařezané do sebe a někdy se i posouvají. To je ten správný čas na vystříhání výpletu a následného přepletení. Důležité je si nechat rakety přeplést před ligovým zápasem či turnajem, protože hrozí reálné prasknutí strun. Nemáte-li alespoň tři stejné rakety, tak může nastat situace, že nebudete mít na turnaji s čím hrát. Půjčená raketa je krajní řešení – navyknutí si na jiný typ rakety, jiné napnutí a typ výpletu běžně vezme 2 až 3 tréninky. V rámci našich klubů vychází u závodních hráčů přepletení cca 1x měsíčně.

Facebook komentáře