Proč se nad výběrem rakety zamyslet

Podle zkušeností profesionálních hráčů ovlivňuje raketa výsledný sportovní výkon až o 15 %, a to může být rozdíl mezi vítězstvím a porážkou v zápase. Háček je v tom, že firmy, které rakety vyrábějí, nabízejí širokou škálu různých typů raket, které se od sebe liší v tuhosti, vyvážení, hmotnosti i dalších vlastnostech. A tak nelze automaticky říci: „Dal jsem za raketu tři tisíce, s tou se mi prostě musí hrát dobře.“

Když si hráč s razantním a útočným stylem hry zvolí nevhodně velmi pružnou raketu, není schopen hrát tak prudké smeče, a raketa tak ve výsledku pracuje proti němu – přestože jiný hráč, který má svůj styl založený na technických úderech a defenzivním pojetí, by s ní byl plně spokojen.

Materiály: používá se grafit a titanová vlákna

Dnes již zcela výjimečně narazíte na raketu s dřevěným rámem – tyto staré typy se už nevyrábějí. Minulostí jsou také ocelové rámy, snad s výjimkou nejlacinějších „badmintonových setů“ nabízených některými supermarkety. Tyto rakety jsou špatně ovladatelné, během hry se obvykle nevratně deformují a vyvíjí znatelnou zátěž na zápěstí ruky.

Další příměsí, která je při výrobě rámů raket postupně eliminována, je hliník. Tento prvek byl používán pro zvýšení pevnosti rámu při zachování relativně nízké hmotnosti. Rámy s příměsí hliníku však často podléhaly nevratným deformacím, které raketu zcela znehodnotily. V současnosti se hliník omezeně používá jako minoritní příměs do specifických komponent.

Kvalitní badmintonové rakety jsou konstruovány především s příměsí grafitu a jeho slitinových modifikací (např. H.M. grafit – high modulus graphite).

Dalším prvkem používaným při výrobě rámů je titan. Titanová vlákna zvyšují pevnost materiálu, obdobně jako vlákna grafitová, ale vykazují vyšší hmotnost. Aplikují se na rámu lokálně, probíhají např. středem hlavy rakety, plní stabilizující funkci a zvyšují pevnost rámu.

Při výběru rakety se nemusíte příliš zaobírat vzletnými názvy použitých materiálů – důležité je sledovat, zda je raketa vyrobena z grafitu, a zda je z jednoho kusu nebo zda hlavu rakety a tyčku spojuje „téčko“ – lepší rakety jsou vždy vyrobeny z jednoho kusu.

Hmotnost rakety: vyhněte se těžkým „pádlům“

Hmotnost rakety, kterou uvádějí výrobci, je váhou rámu bez výpletu. Běžná hmotnost raket na současném trhu je v rozmezí 80-120 gramů, přitom profesionální rakety mají nejčastěji hmotnost okolo 90 g.

Rakety těžší než 100 gramů jsou určeny spíše začátečníkům a vyšší hmotnost může být i signálem použití zastaralé technologie. Dříve platné pravidlo, že lehčí rakety přenášejí méně síly do úderu se stává minulostí. Díky novým technologiím lze konstruovat lehké tenké rámy při zachování dostatečné pevnosti potřebné k razantnímu úderu.

Vyvážení rakety: do hlavy, nebo do držátka

Vyvážení rakety je vyjádřeno v milimetrech vzdálenosti od konce držadla rakety a vypovídá o podélném rozložení hmotnosti na raketě. Rozlišit můžeme vyvážení rakety do hlavy, vyvážení rakety na střed a vyvážení rakety do držátka.

Rovnoměrné vyvážení hmotnosti rakety na střed je v současnosti asi nejčastější, v nabídce ale nalezneme i rakety vyvážené do hlavy či do držátka. Vyvážení lze částečně upravit například typem omotávky.

Vyvážení do hlavy je používáno především u útočných typů, protože zvyšuje údernost smeče a zároveň stabilizuje raketu při úderu. Výjimkou v tomto pravidle je nový top model raket Yonex – Nanospeed. Tato raketa je konstruována z tuhého rámu s vyvážením do ruky, což při úderu eliminuje vibrace na dříku rakety.

Parametr vyvážení rakety je vhodné zohlednit při nákupu nové rakety, pokud chcete raketu vyváženou shodně s vaším předchozím modelem, nebo naopak zvažujete změnit typ vyvážení rakety.

Délka rakety a tvar hlavy: většina raket jsou „longovky“

Standardní délka rakety je 665 mm, většina výrobců ale po vzoru společnosti Yonex používá prodlouženou délku 675 mm (takzvané „longovky“).

Tvar hlavy rakety je parametr určující velikost plochy, na které lze odehrát dobrý úder. I zde přispěla firma Yonex úspěšným zlepšením, tzv.  izometrickým tvarem hlavy.

Tento tvar hlavy zvyšuje optimální plochu pro zahrání dobrého míčku (tzv. „sweet spot „) až o 33 %. Zvětšení plochy sweet spotu je cílem také dalších uvedených modifikací standardního tvaru hlavy, uvedených pod označením např.  mega frame, powerfull head size, quad head shape.

Délka rakety a tvar hlavy nejsou pro výběr rakety rozhodující parametry, začátečníkům a hráčům s horší úderovou technikou lze ale doporučit spíše rakety s větší hlavou a tvarem, který zvětšuje „sweet spot“, zatímco závodní hráči si mohou „dovolit“ i raketu s užší hlavou.

Pružnost rámu: čím tužší, tím prudší

Pružnost rámu rakety má vliv především na sílu úderů. Pružnost rakety můžeme jednoduše (ale opatrně!) vyzkoušet, když raketu uchopíme za konec držátka a hlavy a pomalu ohýbáme – čím více se prohne, tím je pružnější.

Tuhé rakety jsou ideální pro prudké a rychlé údery, především smeče. Při zasažení míčku je tuhá raketa stabilní, reaguje minimálním ohnutím a generuje let míčku o velké rychlosti přímou trajektorií. Tato vlastnost je velkou výhodou při smečích a rychlých drajvech.

Pružné rakety se při úderu projevují větším ohybem rakety a zapružením. Odehraný míček letí menší rychlostí delší letovou trajektorií. Těchto míčků se užívá při úderech přes celou délku kurtu a obranných lobech na zadní čáru. Výběr rakety dle kritéria pružnosti závisí na stylu hry hráče, na převažujícím typu používaných úderů.

Sází-li hráč na smeče s velkou rychlostí letu míčku, jenž soupeř obtížně vybírá, je vhodné použít tuhý typ rakety. Pružnější typ rakety volíme v případě, kdy máme problémy s odehráváním dlouhých míčů přes celou délku kurtu, jsme schopni zahrát od zadní čáry jen do poloviny soupeřovy plochy kurtu.

Obecně lze začátečníkům doporučit spíše pružnější raketu.

Míra pokročilosti: začátečníci nepotřebují profi raketu

Na začátek škály pokročilosti můžeme umístit malé děti. Pro ně se vyrábějí zkrácené rakety, často nazývané např. „junior“.

V nabídce sportovních obchodů pak najdeme rakety pro začátečníky, mírně pokročilé a rekreační hráče. Obvykle jsou levnější než profesionální modely a mohou být zcela dostačující a leckdy i vhodnější volbou než drahé profi modely.

Pro začátečníky se obecně hodí spíše rakety pružnější, dětem je vhodné pořídit raketu lehčí, u juniorů může hrát roli také výdrž materiálu – častěji raketou zavadí o zem nebo se srazí se spoluhráčem atp. Do kategorie začátečníků patří ti, kteří začínají s badmintonem, příležitostní, rekreační hráči, kteří hrají badminton velmi málo, například 1-2x měsíčně.

Jako středně pokročilé hráče označují výrobci ty, kteří již hrají pravidelně a mají zvládnutou základní úderovou techniku od podání přes dropy, smeče, či drivy až ke klírům, ale nadále se v badmintonu zdokonalují.

Škála raket pro středně pokročilé hráče je velmi široká, doporučit nelze jen extrémně tuhé modely či rakety s užším tvarem hlavy.

Pokročilí a závodní hráči stojí na vrcholu hierarchie. Špičkové modely výrobců se přizpůsobují přáním hráčů světové špičky, rakety pro pokročilé jsou určeny těm, kdo aktivně hrají badminton, mají zvládnutou výborně úderovou techniku a obvykle jsou členy oddílů a zúčastňují se amatérských či profesionálních turnajů a soutěží.

Herní styl: útok neznamená jenom smeče

V popisu raket často nalezneme doporučení herního stylu, pro nějž se především hodí. V zásadě lze rozlišit tři základní herní styly – útočný, všestranný a obranný/technický.

Útočný styl hry charakterizují zejména krátké výměny plné prudkých, polovysokých míčů. Ve hře se hojně užívá klamavých úderů a rychlých dropů, hra je razantní a silová. Hráč se snaží trestat každou chybu soupeře smečí a zakončuje nekompromisně výměny.

Všestranný styl hry se projevuje kombinací všech typů úderů s podobnou četností. Během hry je využita celá plocha kurtu, obrana střídavě přechází do útoku, je užíváno technických míčků a dropů. Odpovědí na soupeřovu chybu je často rychlé zakončení výměny.

Obranný styl hry spočívá ve kvalitách hráče, odehrát dobře i velmi obtížné míčky a vracet je tak, že znemožnil další soupeřův útok. Častými údery jsou vysoké míčky (obranné loby) dopadající k zadní čáře soupeřovy strany kurtu a zahrání krátkých obranných míčků, jako odpověď na smeč soupeře. Čistě obranný styl dnes ve hře najdeme málokdy, ale do této kategorie lze zařadit i technickou, „vyčkávací“ hru s využitím příležitostí k přechodu do útoku.

Vhodnost rakety pro určitý herní styl je dána kombinací několika vlastností rakety, především tuhostí, vyvážením, tvarem a tloušťkou rámu; doporučeným napnutím a typem výpletu a hmotností rakety.

Tyto vlastnosti jsou kombinovány v rámci téhož typu rakety u jednotlivých modelů různě a proto je výběr vhodného modelu podle stylu hry často problematický.

Je vhodné nespoléhat jen na označení výrobce a zvláště pokročilým a závodním hráčům se doporučuje otestovat několik raket a zjistit svou preferenci tuhosti/pružnosti, vyvážení a dalších parametrů.

Facebook komentáře